پیشنهاد سید علی یزدی خواه درباره افزایش سهم تهران از منابع مالیاتی در بودجه

53 درصد از منابع مالیاتی در تهران پرداخت می شود اما سهم تهران از مالیات در طرح های عمرانی 2.5 درصد است. در ارتباط با تخت های بیمارستانی در تهران به ازای هر هزار نفر 1.3 تخت وجود دارد در حالی که میانگین 1.6 است. 30 درصد مدارس آموزشی تهران نیز فرسوده شده و در بحث‌های امنیتی در تهران از 185 کلانتری موردنیاز 80 کلانتری وجود دارد.

نمایندگان در مجلس پیشنهاد نماینده تهران درباره افزایش سهم پایتخت از منابع مالیاتی در بودجه را مغایر قانون اساسی دانستند.

 پیشنهاد سید علی یزدی خواه درباره افزایش سهم تهران از منابع مالیاتی در بودجه

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 25 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات طرح احکام کلی بودجه با 159 رأی موافق، 47 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضر اخطار علیرضا سلیمی به پیشنهاد سید علی یزدی خواه درباره افزایش سهم تهران از منابع مالیاتی در بودجه را وارد دانستند.

سیدعلی یزدی خواه در جریان بررسی جزئیات طرح احکام کلی بودجه 1400 پیشنهاد الحاق یک بند به جزء هفتم بند الف این طرح، داد و در توضیح آن گفت: بعد از انقلاب اسلامی روحیه کمک به تهران حذف و به سایر نقاط معطوف شد، البته نگاه محرومیت زدایی از سایر مناطق درست است. در تهران نیز هزینه های زندگی از جهت حمل و نقل، اجاره مسکن و تحصیل بیشتر از سایر استان ها است اما سهم تهران از دریافت منابع مالیاتی به نسبت پرداخت آن بسیار ناچیز است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: 53 درصد از منابع مالیاتی در تهران پرداخت می شود اما سهم تهران از مالیات در طرح های عمرانی 2.5 درصد است. در ارتباط با تخت های بیمارستانی در تهران به ازای هر هزار نفر 1.3 تخت وجود دارد در حالی که میانگین 1.6 است. 30 درصد مدارس آموزشی تهران نیز فرسوده شده و در بحث‌های امنیتی در تهران از 185 کلانتری موردنیاز 80 کلانتری وجود دارد.

یزدی خواه افزود: در همین راستا پیشنهاد دادیم در جریان اصلاح ساختار بودجه میزان منابعی که از مالیات به استان ها اختصاص می یابد برای استان تهران منابع اعتبارات بیشتری در نظر گرفته شود هرچند به لطف حضور آقای قالیباف در شهرداری تهران پایتخت متحول شده اما همچنان بافت های فرسوده و بسیاری از مناطق باید محرومیت زدایی شوند.

رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه باید محقق شود

در همین راستا علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس به استناد اصل سوم بند 9 و 12 اخطاری را مطرح کرد و گفت: براساس این اصل قانون اساسی رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی باید محقق شود اما با پیشنهاد آقای یزدی خواه محرومیت ها برطرف نمی شود و مالیات ها به بخش های برخوردار تعلق می گیرد.

وی ادامه داد: براساس اصل 110 قانون اساسی نیز مقام معظم رهبری به رفع محرومیت و توزیع عادلانه تاکید دارند.

مشکلات را باید از محل منابع عوارض جبران کرد نه مالیات

دکترمحمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی این اخطار نماینده را وارد دانست و گفت: دفاتر شرکت‌های بزرگ در تهران است و اگر 50 درصد مالیات به تهران تعلق گیرد مناطق برخوردار، برخوردارتر و مناطق محروم، محروم‌تر می‌شوند و این خلاف قانون اساسی است.

رئیس قوه مقننه اظهار کرد: هرچند مشکلاتی در کلانشهر مثل حاشیه نشینی و آسیب های اجتماعی وجود دارد اما این مشکلات را باید از محل منابع عوارض جبران کرد نه مالیات. به عنوان مثال اگر عوارض مصرف بنزین در شهر تهران 12 میلیون لیتر باشد این بودجه باید برای بخش آلودگی هوای تهران هزینه شود./

سید علی یزدی خواه نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی مدرک تحصیلی فوق لیسانس رشته تحصیلی مدیریت حرفه و فن دانشگاه شهید رجایی تولد 1338/04/10 دارای سوابق شغلی بالا و خدمات اجتماعی متعدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

تیم پشتیبانی آقای سیدعلی یزدی خواه پاسخگویی از طریق واتساپ

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟